Objavujte Kraj moruše čiernej

• Náučný chodník moruše čiernej v Pukanci •
Náučný chodník je venovaný zriedkavému druhu ovocného stromu, ľudovo nazývaného viničná jahoda. V roku 2007 sa odhadoval počet exemplárov na Slovensku okolo 1 000. V Pukanci a v jeho okolí rastie do 500 exemplárov, čo predstavuje najväčšiu zdokumentovanú koncentráciu tohto výnimočného stromu v strednej a západnej Európe. Moruša čierna sa v oblasti Pukanca vyskytuje len v miestach, kde rastie alebo v minulosti rástol vinič hroznorodý (Vitis vinifera). Vek viacerých stromov sa odhaduje na 300 až 400 rokov. Kto sa zaslúžil o ich hromadnú výsadbu pred storočiami práve v Pukanci a v jeho okolí, nie je známe. V roku 1988 boli vyhlásené za chránený prírodný výtvor Pukanské moruše čierne (dnes táto kategória chráneného územia už neexistuje). V roku 2018 sa tu na oslavu tohto jedinečného stromu konal prvý krát Festival moruše čiernej, ktorý kočuje po obciach, kde sa moruša vyskytuje.
• Pamiatková zóna v Pukanci •
Počas vašej návštevy bývalého Slobodného kráľovského baníckeho mestečka nevynechajte prechádzku v historickom centre obce a návštevu historických pamiatok ako sú to sakrálne pamiatky, mestské hradby alebo historická budova súčasného obecného úradu. Všetky najdôležitejšie informácie o histórii obce sa dozviete počas návštevy miestnej „Expozície pukanskej histórie“.
• Expozícia pukanskej histórie •
Pukanec je známy svojou bohatou remeselnou a vinohradníckou históriou. Vybudovaním expozície obec ponúka návštevníkom ucelenejší pohľad na celú históriu Pukanca v oblasti baníctva, remeselníkov, vinohradníkov a na rodisko mnohých kultúrnych osobností. Expozíciami v budove na Námestí mieru je ambíciou miestneho združenia prezentovať kultúrny stánok na propagáciu výnimočnosti Pukanca a sprístupniť stále expozície pre návštevníkov občanov a široké okolie.
• Pamiatková zóna v Bátovciach •
Objavujte tradičnú architektúru pri prechádzke po uličkách, ktoré ešte stále dýchajú históriou. Na námestí v centre obce sa nachádzajú najdôležitejšie pamiatkové dominanty, Evanjelický kostol a kostol sv. Martina. V historickej kúrii môžete navštíviť obecné múzeum, ktoré vám priblíži život bátovčanov. Tradičný Gazdovský dvor s krásnou historickou kamennou pivnicou môžete navštíviť aj počas Gazdovského trhu každú sobotu.
• Náučný chodník okolo mesta kráľovien •
Objavujte pamiatky a prírodné jedinečnosti počas nenáročnej túry po náučnom chodníku, ktorý má začiatok na námestí v centre obce. Počas absolvovania chodníka navštívite aj historickú pivničnú osadu v oblasti „Saxónia“, budete mať možnosť prejsť sa na tajuplný pozostatok Spečeného valu alebo Valu obrov a na záver budete obdarení krásnym výhľadom na „Borovici“.
• Vychádzka na Hrádok •
Nenápadná historická obec Bohunice ponúka príjemnú vychádzku za morušami pod historickým vinohradníckym kopcom Hrádok priamo v centre obce. Po ceste na vrchol tu môžete objavovať historické vínne ľochy nad obcou počas nenáročnej prechádzky a užiť si voňavú prírodu tejto unikátnej časti Bohuníc.
• Vodný mlyn v Bohuniciach •
Vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach predstavuje mlynskú usadlosť bývalého mlynára Pavla Turčana, ktorá sa nachádza asi 2 km od obce Bohunice smerom na Banskú Štiavnicu pri potoku Sikenica v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov. Ide o technickú pamiatku vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon. Môžete tu obdivovať tradičnú architektúru a prezentáciu obytnej časti mlyna, zariadenej dobovým nábytkom a inventárom a technickú časť mlyna, ktorú tvorí mlynica s funkčnými a kompletnými mlynskými strojmi a kolesovňou.